poniedziałek, 8 lipca 2013

Żarłacz biały

Zamieszkują wody o temperaturze od 12*C do 24*C. Jedna z najliczniejszych populacji zamieszkuje wody u wybrzeży Afryki. Wykonuje się tam badania tych ryb. Zazwyczaj pływają na głębokości 200 m od powierzchni wody. Na otwartym oceanie zanotowano osobnika, który pływał na głębokości 1200 m. Lokują się w pobliżu stad fok i morsów. Mają bardzo dobry kamuflaż. Mniej więcej od linii bocznej w dół rekin jest biały, a w górę ciemnoniebieski. Patrząc na niego od dołu zlewa się z jasną powierzchnią wody, a od góry z ciemną głębiną. Rekiny posiadają ampułki Lorenziniego, które odpowiadają za wykrywanie pola elektromagnetycznego. Oznacza to, że rekin może wyczuć nawet bicie serca ofiary. Mogą mierzyć 9 m.
 Nazywany jest też ludojadem Nie cieszy się dobrą opinią. Jest niesamowicie niebezpieczny. Rekin aby się nie utopić musi cały czas machać płetwą i przemieszczać się z prędkością ok. 3,5 km/h. Potrzebuje dużo energii, którą dostarcza mu pokarm, więc musi dużo jeść. Jego ulubioną porą polowań są ranne godziny. Ludzi zazwyczaj rozszarpuje, ale nie zjada bo nie jesteśmy jego przysmakiem. Poluje na morsy, ryby i foki, ponieważ potrzebuje dużej ilości tłuszczu. Co ciekawe jest jedynym rekinem, który potrafi wynurzyć głowę nad powierzchnię wody, aby obserwować swoją ofiarę. Ataki w 55% są skuteczne. Podczas polowania wyskakuje z wody za ofiarą z prędkością 50km/h. Pływając może osiągnąć prędkość do 40km/h. Najlepiej rozwiniętym zmysłem Żarłacza białego jest węch. Ośrodek w mózgu, który jest odpowiedzialny za węch jest dwa razy większy od innych części mózgu. Ciąża trwa około 11 miesięcy. Dojrzałość płciową osiągają ok. 15 roku życia. Zaobserwowano u nich proces zmiany płci. Po osiągnięciu odpowiednich rozmiarów samiec może zmienić się w samicę. Krąży pewien mit o orkach i rekinach. Rekiny nie polują na orki. To orki czasami polują na rekiny. Potrafią obrócić rekina na grzbiet tak, że on jest bezbronny.
Ludzie polują na rekiny dla sportu. Rekiny czasem też zabijają ludzi. Wielu uważa, że powinno się je zabijać kiedy są zagrożeniem, ale to nie one próbują opanować nasze środowisko. Nie próbują wchodzić na ląd to my chcemy zawładnąć jego światem. Rekin nie zasługuje na nienawiść, ale na podziw. 

Hieny cętkowane

Zamieszkuje kontynent Afrykański, ale nie można jej spotkać w lasach deszczowych. Samice są agresywniejsze i większe od samców. Samice ważą nawet 75 kg, a samce 60 kg. Mogą mierzyć nawet 90 cm. 
Hieny są zwierzętami stadnymi. Klan może składać się z nawet 80 osobników i panuje na określonym terytorium. Zdarzają się hieny, które żyją samotnie albo w parach. Stadu zazwyczaj przewodzi najstarsza samica. W klanie obowiązuje hierarchia, samica karze nieposłuszeństwo. Żywią się głównie padliną, ale potrafią polować. Ich technika polega na gonieniu ofiary aż ta nie opadnie z sił. Stado powala wyczerpanego osobnika i czasem nawet pożera na żywca. Mają bardzo silne szczęki. Jedzą praktycznie wszystko co da się strawić. Przy posiłku wyraźnie widać hierarchię. Pierwsza je samica, potem inne samice i młode, a na końcu samce.